ТЕХНОЛОГИЯЛЫК КАРТА
Білім беру саласы: Коммуникация.
Бөлімі: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: Топпен танысу (саяхат).
Мақсаты: а) Балаларды балабақша
өмірімен, топ бодмеиімип таныстыру, ондағы жиһаз атауларын атауға, олардың
қызметіи ешшт тап беруге үйрету.
ә) Педагогтің сүрақтарына жауап беріп, диалогтік сөйлеугс дайіндыландыру.
б) Топтағы жиһаздарды ұқыпты ұстауға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: №1 демонстрациялық материал,
«Нені қайда қоямыз?» дидакт
икалық ойынына керекті №1 үлестірмелі материал даржинағы.
Алдын ала жүргізілетін жүмыс: әңгімелесу,
топқа саяхат,
Сөздік жүмыс: топ, бөлме, кереует,
қолжуғыш.
Билингвальды компонент:
топ-группа, бөлме - комната, ксроу
ет-кровать.
Оқу қызметінің кезеңдері
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Балалардың
іс-әрекеті
|
Мотивациялық-
қозғаушылық
|
Балаларды шеңбер бойымен түрғызып, Е.Өтетілеуұлының
өлеңін оқиды.
Білер қазақ баласы, Сәлем - сөздің анасы. Алдымыздан кезіккен
Көп танысты көреміз. Бәріне де ізетпен Біздер сәлем береміз.
|
Балалар педагбгііоп бірге сэлемдесіп, жылы тілектерін айтады.
|
Ұйымдастырушылық-ізденістік
|
- Балалар, сендер бүгін таңертең тұрып қайда
келдіңдер?
|
- Балабақшаға.
|
|
- Сендерге балабақшада ұнай ма? Балабақша өмірімен таныстырады.
|
- Үнайды.
|
Педагог өзін таныстңрады.
|
Педагогті тыңдайды.
|
- Балалар, мынау біздің тобымыздың бөлмесі. Бөлмеміз жарық, эрі
кең. Топта сендерге арналған көп ойыншықтар бар.
Балаларға демонстрациялық қөрнекілікті көрсете отырып, балабақшамен таныстыру.
|
Мынау не?
|
- Шкаф.
|
- Оған не саламыз?
т.б. сипаттарын атау, түсін,
|
- Киімімізді,
|
көлемін айту.
|
баскиімді саламыз, аяқкиімді, пальтоны
|
- Мынау не?
|
саламыз.
|
- Оған не саламыз?
|
- Ойыншық шкафы.
|
- Қандай ойыншық көріп тұрсыңдар?
|
- Ойыншықтарды.
|
- Мынау не? (Кереует - жататын төсек).
|
- Аю, қоян, піл, маши-
|
- Онда не істейміз?
(Ұйықтаймыз, т.б.)
|
наны көріп түрмыз.
|
Билингвальды компонент: топ - группа, бөлме -
|
Топ - группа,
|
комната, кереует- кровать.
|
бөлме - комната,
|
|
кереует - кровать
|
- Мынау не? (Қолжуғыш. Қолымызды жуамыз).
|
сөздерін қайталайды.
|
- Қолжуғыш. Онда
|
|
біз беті-қолымызды
|
Педагог балаларды топ бөлмелерімен, ондагы құрал-жабдықтармен, заттармен таныстырады. Балаларга эр бөлменің
өзіндік ерекшеліктері бар екенін,
топтағы заттарды ұқыптылықпен ұстау керек екенін түсіндіреді.
№1 үлестірмелі материалмен жүмыс.
|
жуамыз.
|
«Нені қайда қоямыз?» дидактикалық ойыны.
|
Заттарды атап, олар
|
Дәптердегі заттарды атай отырып, оларды қай
|
қайда тұратынын
|
жерге қоятынын айту.
|
айту. (Мысалы, сырт
|
Жеке жұмысты қажет ететін балалардан топ
|
киім жэне аяқкиім
|
жиһаздарын сұрау, балалардың топтық жэне жеке
|
заттарын киім ілетін
|
әрекеттерін, олардың жауаптарын талдайды.
|
щкафтарға жинайды). Ton ішінде
серуен жа- сайды.
|
Рефлексиялық-
түзетушілік
|
Сергіту сәті:
|
Бөлмеден бөлмеге
|
Кәне, қанат жазайық,
|
жүреді, әр бөлме
|
Қарлығаш боп ұшайық.
|
заттарын атайды,
|
Ұшып, ұшып алайық,
|
сүрақтарға жауап
|
Орнымызға қонайық.
|
береді. Әр бөлменің
|
(Б. Серікбаев).
|
заттарын қалай
|
|
қолдану керегін айта-
|
Суретті көрсете отырып, сұрақ-жауап арқылы
|
ды жэне көрсетеді.
|
оқу іс-әрекетті қорытындылайды. Балаларды
|
Қимылын келтіріп
|
мадақтайды.
|
жаттығуды орындайды
|
|
|
|
Ton жиһаздарын атап, олардың не үшін кажет екенін айтады.
|
Күтілетін нәтиже:
Қолданады: топтағы заттардың
аттарын атап, киімдерін киім ілетін шкафқа жинауды;
Түсінеді:
заттарды үқыпты күтіп үстау керектігін;
Жаңғыртады:
сүрақ-жауап арқылы диалогпен сөйлеуді.