Пән:
Дүниетану
|
Мектеп:№
2
|
Күні:
14.12.16
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Жаманбаланова Ш.Ж.
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Табиғаттағы
су. Бұлт және тұман
|
Сынып: 3
«А»
|
Қатысқандар
саны: 29
|
Қатыспағандар
саны: 1
|
Сабақ
түрі:
|
Жаңа материалды меңгерту
|
Оқып-үйренудің
негізгі мақсаты:
|
Табиғаттағы су, бұлт және тұман туралы
түсінік қалыптастыру
|
Міндеттері:
|
Табиғаттығы су айналымынан бұлт пен
тұманның түзілуі туралы білім қалыптастыру;
Сыни тұрғыдан ойлауға мүмкіндік жасау,
дүниетанымын дамыту;
Табиғатқа сүйіспеншілікпен қарауға
тәрбиелеу.
|
Әдіс-тәсілдері:
|
Диалог оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ,
оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Ойлау деңгейлері
Блум таксономиясы:
Білу және түсіну;
Білімді қолдану.
|
Бағалау
критерийлері
Су
туралы алған білімдерін қолдана алады.
Бұлттың
түрлерін анықтай алады.
Су
тамшысынан не түзілетінін біледі.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Әдебиет,
өзін-өзі тану
|
Негізгі түсініктер:
|
Шарбы,
будақ, қабат бұлт, тұман
|
Ресурстар:
|
«Bilimlend»сайтынан
видеолар, тақырыпқа сай слайдтар, тапсырмалар жазылған карточкалар
|
Сабақ
бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеттері:
|
Жұмыс
түрлері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Біздің
мақсатымыз:
Мақсатымыз-білім
алу,
Міндетіміз
–еңбектену,
Әр оқушы
өз құқығын білу,
Оны
өмірде пайдалану
|
Слайд.№1
|
Қызығушылығын
ояту
|
Тыныштық
сәті:
Су асты патшалығына саяхат.
Мұғалім:
Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеңізді босатыңыз.
Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе
жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына
құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте
көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз
түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп
тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің
арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай
керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай
қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша
өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан
зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су
асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда
неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше
секунд үнсіз қалады).
Ал
қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті
қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз.
Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға
шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан
түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық
білдіріңіз.
Сыныпқа
оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз,
осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз.
|
Слайд.№2
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
Жер
бетінің ауаны жылытуы. Желдің маңызы. «Аукцион» ойынын ойнату.
1-тапсырма.
Ауа дегеніміз не? Ауаның қасиеттерін ата.
2-тапсырма.
Неліктен күн сәулесі ауаны тікелей қыздырмайды?
3-тапсырма.
Жел дегеніміз не? Жел қалай пайда болады?
4-тапсырма.
Желбағар дегеніміз не?
5-тапсырма.
Желдің бағытын қалай анықтайды?
6-тапсырма.
Желдің қандай маңызы бар?
|
Слайд.№3-9
|
Ой
қозғау
|
1. Жұмбақ
шешу.
Жылт-жылт
еткен,
Жырадан
өткен
(Су)
2. Су
туралы білімдерін еске түсіру.
3. Сөздік жұмыс.
Су-вода-water
Тұман- туман-fog
Бұлт- облака-glouds
|
Слайд.№10
|
Мағынаны
тану
|
1.
Табиғаттағы су айналымы.
2. Тұман.
Жылы ауа
қар немесе тоңазыған топырақ
бетімен
жанасқанда салқындайды да, су булары су тамшыларына немесе мұз түйіршіктеріне
айналады. Ауада ұсақ су тамшылары мен мұз түйіршіктерінің шоғырлануынан жер
бетіне тұман түседі.
3. Бұлт.
Жер
бетінен жоғары көтерілгенде ауа салқындайды. Оның құрамындағы бу су
тамшыларына немесе мұз түйіршіктеріне айналады. Олар шоғырланып бұлттарды
құрайды.
|
«Bilimlend»
сайтынан
видеосабақтар қолдану:
1.Табиғаттағы
су және оның қасиеті.
2.Су-тіршілік
көзі.
3.
Тұман.
4. Будақ
бұлттар
|
Топтық
тапсырма
|
«Ғажайып
алаң» ойыны
Оқулықпен
жұмыс жүргізу.
20-ұпай.
Су табиғатта қандай күйде кездеседі?
20-ұпай.
Суды не себепті жер бетіндегі ең негізгі байлық деп атайды?
20-ұпай.
Тұман дегеніміз не?
30-ұпай.
Бұлт дегеніміз не?
30-ұпай.
Бұлттың қандай түрлері бар?
30-ұпай.
Бұлттардың пайда болуына адамдар әсер ете ала ма? Өз пікіріңді дәлелде.
|
Слайд.№15-21
|
Бағалау
|
Бағалау
критерийі: Білім алушы
Ойлау
дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну, қолдану
- Су туралы алған білімдерін қолданады.
- Бұлттың
түрлерін анықтайды.
v 1-тапсырма
Сөйлемдерді
толықтыр:
- Жер бетінде ең көп тараған зат__________.
- Судың үш күйі:________________________.
- Жер шарының нешеден бір
бөлігін су алып жатыр
- Ішуге жарамды 1 литр суда _____грамм тұз болу
керек.
v 2-
тапсырма
Суретте
қандай бұлттардың түрлері бейнеленген? Бұлттың аттарын жаз.
___________________
___________________
___________________
v 3-тапсырма
Су тамшысынан не
түзіледі жаз:
Су тамшысы
Дескриптор:
Білім алушы:
-
Су туралы алған
білімдерін қолдана алады;
-
Бұлттың түрлерін
анықтай алады;
Су
тамшысынан не түзілетінін біледі.
|
Қалыптастыру
шылық
бағалау парақтары
|
Үйге
тапсырма
|
55-58
бет оқу, сұрақ-тапсырмаларды орындау
|
Рефлексия
|
*Егер
саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң ,
желкенді жасыл түске боя;
*Егер
сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске
боя;
*Егер
саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып , мұғалімнің көмегі
қажат болса, желкенді қызыл түске боя.
|
Қорытынды
бағамдау
|
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту, оқу туралы)
1.
2.
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады?
1.
2.
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақта неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|